Hunger Games: Aréna smrti
~DOPORUČUJI VŠEM~

by Suzanne Collins
originální název: The Hunger Games
díl: první
žánr: fantasy, dystopie
nakladatelství: Fragment
počet stran: 384
datum vydání: 2010/04
Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají... Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce.

Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.
úryvek
rozhovor s Peetou:
Pak přidává legrační historku o nebezpečí kapitolských sprch. "Povězte, ještě pořád voním po růžích?" ptá se Caesara a několik vteřin se nvzájem očichávají. Obecenstvo se válí smíchy. Začínám se znovu soustředit, když se Caesar ptá Petty, jestli má nějaké děvče.
Peeta váhá a nepřesvědčivě vrtí hlavou.
Pohledný chlapec jako ty? určitě musí být nějaká dívka, která je ti drahá. No tak, jak se jmenuje?" naléhá Caesar.
Peeta vzdychá. "Jedna tu je. Ani si nevzpomínám, odkdy se mi líbí. Jsem si ale docela jistý, že až do sklizně nevěděla o mé existenci."
Dav soucitně hučí. Neopětovanou lásku si umějí představit všichni.
"Chodí s někým jiným?"
"Nevím, ale líbí se mnoha klukům" odpovídá Petta.
"Což to udělat takhle? Vyhraješ a vrátíš se domů. Pak tě určitě nebude moct odmítnout, ne?" říká Caesar povzbudivě.
"Myslím, že to nepůjde. Výhra.. v mém případě nepomůže," říká Peeta.
"Jak to, že ne?"
Peeta se rdí jako rak a vykoktá: "Protože...protože... sem přijela se mnou."
Co je hra a co je skutečnost?
Svět je o hodně jiný, než ho známe. A každý rok se konají slavnosti, Hladové hry. Jsou to ale doopravdy slavnosti, když se vylosuje 24 dětí ve věku od 12 do 18 let a v podstatě jsou poslaní na smrt?
Hunger Games je každoroční soutěž vysílaná televizí, v níž jsou jeden chlapec a jedna dívka z každého z dvanácti krajů nuceni bojovat o život v přímém přenosu. Vítěz je vždy jen jeden.
Hra o život nemá pravidla, důležité je pouze přežít. Už od začátku tedy sledujeme, jak se svět v této knize krutý a nespravedlivý. Musíte se mít neustále na pozoru očávat vždy to nejhorší. Intriky a zrady patří jak k životu v aréně, tak i mimo ni.
A jak Hry vlastně vznikly? Hry jsou trestem pro všechny kraje za vzpouru proti Kapitolu a také prevence proti další vzpouře. A je jasné, že s prezidentem Snowem není radno si zahrávat.

"Šťastné Hladové hry! Ať vás stále doprovází štěstěna!"
Spisovatelka Suzanne Collins říká, že ji kniha napadla, když se dívala na televizi a přepínala programy. Na jedné stanici dávali nějakou reality show a na další válečné zpravodajství. Výraznou inspirací byl také určitě řecký mýtus o Theseovi. Ten vypráví o tom, že starověké Atény musely za trest pravidelně vyslat sedm mladíků a sedm mladých dívek na Krétu, kde byli předhozeni netvorovi žijícímu v Labyrintu – Minotaurovi. A další inspirace, která po přečtení knihy určitě každého napadně, jsou gradiátorské hry.

Knihu jsem četla i v originále a s překladem do češtiny jsem překvapivě velice spokojená, což se mi moc často nestává.
Postavy
Katniss Je jí šestnáct a má hnědé vlasy i oči. Žije ve Sloji ve Dvanáctém kraji. Její otec byl havíř a zemřel před 5 lety při explozi v lomu. Má mladší sestru Primrose, které je 12 let. Mezi její hlavní schopnosti patří střelba z luku, stopování a lov. Jejím nejlepším kamarádem je Hurikán.
Katniss neměla lehký život a tak se to odráží i na její osobnosti. Její otec zemřel a matka se z jeho smrti nemohla vzpamatovat a tak se o rodinu musela začít starat Katniss. V den sklizně vylosovali její sestru, kterou Katniss miluje a tak se přihlásila jako dobrovolník a Prim zachránila.
Peeta Je to blonďák s modrýma očima. Je mu 16, stejně jako Katniss. Bydlí ve Dvanáctém kraji. Jeho rodiče provozují pekárnu. Mezi jeho hlavní schopnosti patří zápasení, maskování a boj tělo na tělo.
Peeta je hned na první pohled sympaťák a dokáže si každého získat. Když byl malý kluk zachránil Katniss život před vyhladověním. Má své zásady a nechce aby ho Hladové hry změnili.
Ještě bych se ráda zmínila o Haymitchovi, který je trenér Katniss a Petty. Je to jediný žijící výherce z dvanáctého kraje. Hry ho ale hodně poznamenali a tak má po ruce vždy láhev s alkoholem. Je nevrlý a nezdá se zrovna vhodným trenérem, ale...
Je tu dost vedlejších postav, některé jsou vykresleny méně výrazně, ale to jim rozhodně neubírá na kouzle.
Hodnocení
Do příběhu i postav se zamilujete. Vím to jistě. Tuhle knihu totiž nejde nemilovat. Od začátku až do konce jsem byla ponořená do děje a nemohla jsem přestat s čtením. Katniss sice má svoje chyby, ale vlastně se mi na ní právě ty chyby líbí a je pro mě díky nim více skutečná. Peeta se naproti ní zdá úžasný a je pravda, že je skvělý! Ale Katniss je stejná hrdinka, tak jako on je hrdinou.
Konec byl perfektní! Opravdu svělé zakončení, u kterého si říkáte: a co bude dál...
Jsem přesvědčená, že by tahle kniha neměla nikomu uniknout, protože je jedinečná a každý si v ní něco jistě najde.

filmové zpracování: