Dítě číslo 44
~HISTORICKÁ DETEKTIVKA~

by Tom Rob Smith
originální název: Child 44
žánr: thriller, detektivka
nakladatelství: Knižní klub
počet stran: 384
vydání v ČR: 2009

Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatyla. Příslušník MGB Lev Děmidov pátrá po pachateli vražd dětí, ačkoli tím porušuje veškerá nařízení svého úřadu, ruské tajné policie, a nakonec riskuje život. Thriller s reálným pozadím odehrávající se v Rusku na počátku 50. let nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.
NEVLÍDNÉ RUSKO


Píše se 11.únor 1953, do Stalinovy smrti zbývá asi měsíc. Lva Stěpanoviče Děmidova, příslušníka tajné policie požádá jeho spolupracovník, aby znovu otevřel případ úmrtí jeho syna. Nevěří totiž , že šlo o nehodu. Děmidov ale ze začátku nepochybuje o tom, že šlo pouze o nehodu a všechny o tom také přesvědčí. Později ale začíná být přesvědčený, že šlo o vraždu a dokonce o tom, že se jedná o sériového vraha. Jenže zločinnost v zemi sovětů vlastně neexistuje a tak se dostává do stále větších profesních problémů i osobních potíží, když zjistí, že jeho vztah s manželkou je úplně jiný, než si myslel, kvůli tomu, že je příslušník tajné policie.
Hodnocení

Velmi dobře napsaná a čtivá kniha, která vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. O to více je příběh mrazivý a napínavý.
Více než samotné hledání vraha mě v knize zaujalo pozadí- děsivá diktatura Stalinova Ruska je tu velice dobře zachycena. Navíc mě také fascinovalo vzájemné chování postav, mám na mysli především hlavní postavu Lva a jeho ženy Raisy.
Působivé je to, že Lev si je velmi dobře vědom toho, že ho čeká krutý trest za to, že se pokouší vyřešit vraždu, i přesto je ale odhodlán najít vraha.
Vyvrcholení děje je skvělé dodává příběhu šmrnc, takže si na tuto zajímavou knihu určitě najděte čas.