Gossip girl: Jen pro tvé oči 1
~PRO FANOUŠKY MANGA A GG~

by Cecily von Ziegesarová
kresba: HyeKyung Baek
originální název: For Your Eyes Only
díl: první
žánr: manga
nakladatelství: BB ART
počet stran: 240
vydání v ČR: 2011

Gossip girl Jen pro tvé oči je první manga komiks podle slavných knih Cecily von Ziegesar. Její knížky o teenagerech líčí ne vždy ideální život vyvolených z nejbohatší vrstvy New Yorku.
Kdo je Gossip Girl? Absolutní insider, chodí na všechny večírky, zná tajemství všech lidí okolo, říká všechno, co by ostatní velmi rádi řekli sami, ale mají strach. Vyrostla na Manhattanu, chodí na střední školu v Upper East Side a přesně ví, co se nosí. Žije v obrovském bytě, má neomezený přístup k penězům, pití a vlastně čemukoli, rodiče jsou málokdy doma a prostě ví, jak si užít. Přesto je obyčejná puberťačka, která řeší stejné problémy jako ostatní. Někdy vážné, třeba s bulimií. Gossip girl vyroste do některé postavy ze seriálu Sex ve městě.
V komiksu manga Jen pro tvé oči se holčičky s obrovskýma očima v japonském stylu škádlí, přebírají si kluky, pomlouvají se navzájem, usmiřují, lichotí, soupeří o titul královny střední školy. S se spustila s Natem, utekla ze soukromé internátní školy a vrací se zpět. B z toho tedy není nadšená. Jenny a Dan jsou tady samozřejmě také, Chuck Bass řádí na parketech nočních klubů.
Gossip girl se vznáší v komiksových bublinách, které vytvořil korejský kreslíř Hye Kyung Baek.
ukázka z knihy
?„Sex ve městě“ pro teenagery?
V první řadě, bych asi měla říct, že jsem četla několik prvních knih Gossip girl a tak jsem byla zvědavá i na grafické ztvárnění knihy. Neměla jsem moc očekávání a to je nejspíš dobře, protože mě celkový koncept knihy popravdě řečeno hodně zklamal.
Když jsem knihu otevřela a nakoukla dovnitř, viděla jsem moc pěkné kresby, které se mi opravdu líbily! ALE to je asi vše, co bych označila jako klad tohole grafického románu. Jak už jsem řeklad, četla jsem knižní předlohu, taky se dívám na seriál a musím říct, že jsem byla docela ohromená, jak obrovské rozdíly se v příběhu objevují oproti knize nebo seriálu. Díky tomu jsem taky byla často zmatená a taky mě to dost vytrhovalo ze čtení, protože jsem přemýšlela, jak to bylo napsané v knize nebo seriálu.
Postavy
I z postav jsem byla bohužel zklamaná. Díky tomu, že jsem četla knižní předlohu, si myslím, že tady jsou postavy jen v hrubých obrysech a to se mi nelíbí všeobecně u všech knih. Mám ráda, když knižní postavu opravdu poznám. A to se dostávám k dalšímu kámenu úrazu- po celou dobu, co jsem mango četla jsem měla problém vyznat se v tom, kdo je kdo.
Hlavní postavy jsou, stejně jako v seriálu a knize, Blair a Serena. Dalším důležitým článkem je Dan, ostatní postavy jsou spíše v pozadí a některé se tam jen mihnou. Co mi vadilo hodně je to, že tam v podtatě vůbec nebyl Chuck, kterého jsem si dost oblíbila a na seriál jsem se nakonec dívala jen kvůli němu.
Hodnocení

Když bych to tedy měla celkově shrnout, tak musím říct, že se mi tohle zpracování Gossip girl zrovna moc nezamlouvalo. Velkým plusem a lákadlem ale jsou ale rozhodně kresby, které jsou nádherné a je na nich vidět svět společenské smetánky, i přesto že je většina stránek čenobílých. Určitě byste si měli všimnout, že postavy nosí každou chvíli jiné oblečení- což muselo být pracné na kreslení- a odpovídá to pohledu na svět Upper East Side, kde se na oblečení klade velký důraz.
I přes krásné kresby jsem ale nebyla spokojená a prostě mi tohle ztvárnění nesedlo. Jsem ale přesvědčená, že někdo by mohl být nadšený. No a pro mě to až taková ztráta času nebyla, prohlédla jsem si pěkné obrázky a přečtené jsem to měla rychle...