Krásné zlo
by Rebecca James
originální název: Beautiful malice
žánr: thriller
nakladatelství: Knižní klub
počet stran: 294
vydání v ČR: 2010

Katherine je sedmnáct let, chodí na střední školu v Sydney a usilovně se snaží nevyčnívat. Nikoho nesmí ani napadnout, že si kdysi říkala Katie, měla spousty kamarádek, skvělého kluka a mladší sestru Rachel, nadanou klavíristku. Jenže ta je mrtvá – znásilnili ji a zavraždili. Katherine se zdá, že zapomenout na tuhle noční můru se jí snad nikdy nepodaří. Jenže pak se objeví Alice – krásná, bohatá, sebevědomá, sršící životem. A Katherine si vybere za kamarádku. Půjčují si šaty, svěřují nejtajnější myšlenky, stanou se nerozlučnými. Dokud se pod slupkou báječné přítelkyně nezačne objevovat jiná Alice, zlá, krutá a nevypočitatelná. Za jejím zájmem o Katherine je něco víc, a souvisí to se zavražděnou Rachel. Některá přátelství mohou být smrtelná…
úryvek z knihy

„Pravda nebo úkol?“ vyštěkne.
Váhám, v duchu se rozhoduju. Mám tolik tajemství, tolik věcí nechci prozradit, ale tohle je jenom hra, prostě obyčejná legrace. A navíc vím, že úkol od Alice by nebyl nic snadného ani férového. „Pravda,“ pronesu nakonec. „Tvoje úkoly si dokážu živě představit a dnes v noci se mi fakt nechce běhat nahá po Oxford Street.“
„Pravda,“ zapřede Alice pomaloučku, protahuje samohlásky, jako by to slovo vychutnávala. „Dobrá. Byla jsi ráda, hluboko v duši? Byla jsi ráda, že ses jí zbavila? Svojí dokonalý sestřičky? Byla jsi tajně ráda, když ji zabili?“
A náhle mám dojem, že všechno kolem mě se zpomalilo, zahalilo kalnou mlhou. Slyším, jak Robbie s naštvaným povzdechem napomíná Alici, aby se přestala zesměšňovat. Tuším na sobě Philippin udivený pohled; nechápe, co to vlastně znamená, jestli to Alice skutečně myslí vážně. Cítím na paži Phillipinu ruku, z jejího doteku čiší obavy.
Ovšem já sama nevidím nic než Aliciny oči. Jsou studené, vypočítavé, s tak rozšířenými zornicemi, že jsou celé černé. Tvrdé a neústupné. Hluboké. Bez špetky slitování. Černé.
Příběh
Sedmnáctiletá holka, střední škola= no nepřipomíná vám to Twilight? Mě to totiž napadlo okamžitě, poté co jsem si přečetla anotaci. Takže si můžete říct, že další otřepaný příběh ze střední se vám číst opravdu nechce. A další Edwarda už prostě nesnesete.
Tahle kniha je ale úplně jiný příběh. Ve škole se skoro vůbec neodehrává a mnohem častěji se ocitnete v restauracích, bytech nebo na ulicích. Dějová linie ani není zaměřená na obyčejné problémy puberťáků. Právě naopak. Když by vám někdo zavraždil sestru asi byste to taky měli jiné, stejně jako Katherine. Ta má složitý vztah s rodiči, kteří jakoby se zasekli u smrti jedné z dcer. Katherine na sebe nechtěla poutat pozornost, ale jakmile se jí do cesty připletla Alice, vše se změnilo.
Kniha je psaná střídavě z minulosti a přítomnosti. Myslím, že si na to každý rychle zvykne. Ani mi to nepřišlo matoucí.
Postavy
Katherine je hlavní postavou, okolo které se kniha točí. Její sestra byla zavražděna, ona sama sebe obviňuje z její smrti a je ponořená do svého smutku. Náhle se objeví Alice, která je zábavná a energická. Katherine si začíná znovu uvědomovat svůj život... Nevšímá si toho, že se Alice chová divně, zákeřně a že je to pořádná mrcha. Každý má přece své chyby, ne?
Alice je populární, každý s ní chce být a je šťastný, když se s ním baví. Je nádherná, nosí stylové šaty a hlavně je zábavná. Není ale taková, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je ovšem otázka, jestli si to uvědomíte dřív než bude pozdě.
Další postavy mám hodně ráda. Patří k nim Robbie, což je kluk Alice. Chodí spolu už delší dobu, ale Alice ho nespíš už hodněkrát podvedla. Robbie ji ale miluje. Je hrozně milý a sympatický, na rozdíl od Alice, u které jsem měla pocit, že jen co bych se otočila, začala by mě pomlouvat nebo mi do pití hodila jed. Phillipa mi ze začátku nepřišla jako důležitá postava, ale nakonec se z ní vyklubala skvělá holka a kamarádka. Mick je Phillipin bratr, hraje v hudební skupině na bicí a je hrozně fajn :)
Hodnocení
Do téhle knihy jsem nevkládala moc nadějí, vlastně jsem vůbec nečekala, že by patřila mezi lepší knihy. Ale to jsem pořádně sekla! Tuhle knihu jsem si sice nezamilovala hned od začátku, ale když jsem se pořádně začetla, tak už jsem ji nechtěla dát z ruky.
Jsem opravdu ráda, že mi tahle knihy neunikla, protože by to byla strašná škoda. Úplně všem ji doporučuju! Tenhle příběh vás totiž zaručeně dostane! Neuniknete tomu, věřte mi ;)
Už jsem vás přesvědčila?
Já doufám, že ano. Jestli se totiž dozvím, že jste tuhle knihu nečetli a ani se jí nechystáte číst, tak budu fakt nepříjemná. Zapoměňte na to, že už jste četli tolik knížek o středoškolácích, tady si skoro ani nevšimnete, že se o ně jedná. (no, dobrá asi si to uvědomíte, ale je jednoduché na to zapomenout, myslím, že nějakou dobu jsem si je představovala starší xD)
Musím přiznat, že jsem byla na konci překvapená, čekala jsem všechno možné, jen ne to co se stalo. Odhalení pro mě bylo velice dramatické. S koncem spokojená, což se často nestává, takže celkově jsem z knihy nadšená!
Knižní trailer: