Kronika prokletých zaklínačů 1: Nádherné bytosti
by Garciová Kami, Stohlová Margaret
originální název: Beautiful Creatures
žánr: fantasy
nakladatelství: Knižní klub
počet stran: 512
vydání v ČR: 2011

Ethan žije v městečku Gatlin v Jižní Karolíně celý život, stejně jako celé generace jeho rodiny. A jedno ví bezpečně – tady se nikdy nic nemění, nikdy se nic neděje. Pak se však objeví Lena Duchannesová a najednou není nic takové, jako bylo dřív. Ethan postupně zjišťuje, že výstřední, zvláštní, nešťastná a nesmírně přitažlivá Lena je z rodiny mocných Zaklínačů a o jejích šestnáctých narozeninách na ni má dopadnout kletba – kletba, která ohrožuje její život. Lenu a Ethana však k sobě váže hlubší pouto, než kterýkoli z nich tuší, a Ethan je možná Leninou jedinou nadějí.
úryvek z knihy
V našem městě jsou jen dva typy lidí. „Drží je tady buď povinnost, nebo tupost,“ říkával můj táta vášnivě, když třídil naše spoluobčany. „Buď tady musí zůstat, nebo jsou moc hloupí na to, aby vzali nohy na ramena. Všichni ostatní odsud rychle vypadnou.“ Nebylo pochyb o tom, k jakýmu druhu patří on, ale nikdy jsem neměl odvahu se ho na to zeptat. Můj táta byl spisovatel a bydleli jsme v Gatlinu v Jižní Karolíně, protože tady Wateovi žili odjakživa. Už od chvíle, kdy se tady usadil můj prapraprapradědeček Ellis Wate, kterej pak za občanský války bojoval a umřel na druhý straně Santee River.
Až na to, že tady dole na Jihu se tomu neříká „občanská válka“. Všichni pod šedesát tomu říkají prostě jen „válka států“ a všichni nad šedesát „válka proti severský agresi“, jako by nás Sever napad kvůli pár žokům bavlny. Všichni, teda až na naši rodinu. Pro nás je to občanská válka.
Další důvod, proč jsem se nemoh dočkat, až odsud vypadnu.
Gatlin není jako ty městečka, co vídáte v kině – ledaže byste se dívali na ?lm, co natočili před padesáti lety. Jsme moc daleko od Charlestonu, abysme tady měli Starbucks nebo McDonalda. Máme jenom M-éč-- bar, protože když ho Gentryovi koupili, byli moc chudý, než aby si nechali udělat nový písmena. V knihovně je pořád lístkovej katalog, na střední škole máme pořád tabule a křídy a místo v bazénu plaveme v jezeru Moultrie s teplou nahnědlou vodou. Na ?lm do Cineplexu se tady dá vyrazit teprve ve chvíli, kdy ho obchody začnou prodávat na dývku. Ale to si nejdřív musíte vzít taxíka a zajet do Summerville, kde je místní vejška. Všechny obchody jsou na Hlavní třídě, všechny lepší vily v Říční čtvrti, a zbytek místních bydlí na jih od silnice číslo 9, kde jsou místo chodníků kusy popraskanýho betonu. Na chození nic moc, ale zase s ním můžete házet po vačicích, což jsou ty nejzuřivější potvory na světě. Tohle v kině taky nikdy neuvidíte.
Gatlin není složitý město. Je to prostě Gatlin. Lidi tady v nesnesitelným horku posedávají na verandách, stříká z nich pot a v jednom kuse čučí na ulici, i když k tomu nemají důvod. Tady se jaktěživo nic nezmění. Zejtra je první den školy – nastupuju do druhýho ročníku Střední školy Stonewalla Jacksona – a vím už naprosto přesně, co se tam bude dít: kde budu sedět, s kým se budu bavit, jaký vtipy uslyším, jaký tam budou holky, kdo kde zaparkuje.
V Gatlinu člověka zkrátka žádný překvapení nečeká. Je to ten nejpitomější zapadákov.
Aspoň to jsem si myslel, když jsem poslední prázdninovej večer zavřel Jatka číslo 5, vypnul iPod a zhasnul.
Ale to jsem se sakra seknul.
Číhala na mě kletba.
A holka.
A hrob.
A vůbec jsem netušil, jak moc se to na mě všechno valí.
Historie
V téhle knize byste možná nečekali historii, ale přesto jí tu najdeme a proto sem dávám shrnutí občanské války v USA:
Americká občanská válka (1861-1865) byla ozbrojený konflikt, jenž probíhal na severoamerickém kontinentu mezi státy Unie, neboli dnešními zakladatelskými státy USA, a Státy konfederace, což byla koalice jedenácti amerických států, které se chtěly odtrhnout od Unie. Jelikož státy Konfederace byly soustředěny v jihovýchodní části Unie, nazývá se tato válka také válkou severu proti jihu. Jako příčina války se často uvádí spor o to, zda má být povoleno otroctví. Ale tento výklad je značně zjednodušený, důvodů byla celá řada. Podstatou většiny z nich bylo to, že Jih usiloval o mnohem větší autonomii jednotlivých států v Unie, se kterou Sever, který prosazoval silnější centrální vládu, nemohl než nesouhlasit. Bezprostřední otázka zrušení otroctví se často přeceňuje. I když se Jih obával, že jeho zrušení bude logickým důsledkem růstu moci vlády ve Washingtonu, otroctví ovšem stálo (ne vždy zcela zřetelně) v pozadí i ostatních rozporů.
zdroj: wikipedie
V bodech

-Knihu napsali dvě spisovatelky a to z klučičího pohledu, což nebývá zrovna obvyklé. Těšila jsem se tedy na změnu. Bohužel jsem se s tím ale pořádně sekla a Ethan nebyl zrovna takový, jakého bych ho čekala.
-Knihu jsem nečetla v originále, ale moc se mi líbil český překlad. Někteří překladatelé mají totiž tendenci počešťovat jména, což opravdu nesnáším. Tady, ale překladatelka nechala původní jména (díky!) a přeložila knihu velice dobře a taky vtipně: obchod Stop & Shop přeložený jako Zastav & Zaskoč, obchod byl přezdívaný Stop & Steal a tak to Jana Jašová přeložila jako Čmajzni & zdrhej xD
-Moc se mi líbila scéna, kde Lena s Ethanem řeší to, že jako záložku do knihy vložil špinavou lžičku :D A on jí potom vysvětloval, jak jeho mamka měla zozečtených plno knížek a jako záložku používala cokoliv...
Líbí se mi to, protože já jsem na tom stejně. Mám rozečteno klidně i deset knih najednou a jako záložky používám různorodé věci: od normálních záložek, různých papírků, přes tužky, sponky do vlasů, mušle, sešity do školy a jakékoli jiné věci, které se mi dostanou do ruky :D Naštěstí na tom ale nejsem tak, že bych si knihu zakládala jídlem, nebo něčím špinavým. Knihy miluju a tohle bych žádné knížce neudělala xD
Postavy
Hlavní postavou je Ethan, který žije v Gatlinu od narození. Zemřela mu matka a jeho otec se zavírá do pracovny. O Ethana se stará jen hospodyně Amma. Ethana už to v Gatlinu nebaví a chce odjet po dokončení školy. Jeho život je pro něj nudný, když se najednou v městečku objeví nová dívka Lena a on zjistí, že je dívka z jeho snů. Jeden sen se mu stále vrací a je to ten, ve kterém Lenu zachraňuje.
Ethan je kluk a kniha je psaná z jeho pohledu. Mně ale vůbec nepřipadá, že by to byla kniha psaná z pohledu kluka. Je to úplně jakoby to bylo z pohledu holky. Nedokážu se představit reálného kluka, který by byl podobný Ethanovi.
Lena je jiná a tak jí nikdo v městečku nebere. Další negativum pro ní je, že je neteří Macona Ravenwooda, který je místní podivín.
Hodnocení
Původně jsem chtěla dát téhle knize jen dvě hvězdičky, ale když jsem ji dočetla, tak jsem si řekla, že až tak špatné to nebylo. Do knihy jsem vůbec nedokázala dostat a vžít se do postav mi přišlo neuskutečnitelné, protože jsem jim plno věcí prostě nevěřila. Lenu pokládají za silnou osobnost, ale přitom ji Ethan musí celou knihu přesvědčovat, že všechno bude dobrý. A potom je tu "holčičí" Ethan.
Zezačátku jsem se hodně nudila a nechtělo se mi to číst dál. Ale vydržela jsem to a v polovině to začalo být lepší. bohužel ale přišel konec a mě to zase bavit přestalo. Takže chci říct, že mě tahle kniha moc nesedla a znovu bych jí asi už nečetla.
Jediná postava, která mě nějak více zaujala byl Lenin strýc Macon. Samotná Lena taky nebyla špatná, ale nepřišla mi nijak výrazně zajímavá. Spíše byla hodně divná.


Kniha mě sice nebavila, ale myslím, že záleží na vkusu. Jsem si jistá, že někomu se bude strašně líbit, protože to není jen fantasy s romantikou, ale i historií. Historie mi v knihách většinou nevadí, ale u téhle knihy se mi vůbec nezamlouvala.
Důležitým prkem knihy jsou záhady, které postupně odhalujete.
Kniha mi ale celkově přijde pro mladší čtenáře. Samotné postavy (Lena a Ethan) mi přijdou mladší, než by měli být. Ethanovi je šestnáct, ale nechová se jako normální šestnáctiletý kluk.

Na závěr bych ráda poděkovala Knižnímu klubu za poskytnutí reading copy, této knihy.
Knižní trailer: