Noční cirkus
~PRO TY CO SE NEBOJÍ NĚČEHO NOVÉHO~

by Erin Morgenstern
originální název: The Night Circus
žánr: fantasy
nakladatelství: Ikar
počet stran: 440
vydání v ČR: 2012

Do města přijíždí bez ohlášení tajemný cirkus. Jeho šapitó je černobílé a představení se konají pouze v noci. Triky, které provádějí zdejších iluzionisté, však vypadají spíše jako mocná kouzla… Románový debut Erin Morgenstern s podmanivou magickou atmosférou sleduje v několika dějových liniích i časových rovinách hru dvou kouzelníků, jejímž vítězem se má stát ten, jehož učedník zůstane na konci hry živý. Celie a Marco jsou však k sobě i k cirkusu, který má být jevištěm jejich hry, připoutání mnohem více, než si jejich mistři dovedli představit.
úryvek z knihy

„Slečno Bowenová, neměla byste zájem o poněkud neobvyklou pracovní příležitost?“
Chandresh luskne prsty a přiblíží se Marco se svým poznámkovým blokem; zastaví se pár kroků od Celie a pohledem přejíždí od jejích šatů k vlasům a zpátky, přičemž poměrně dlouhou dobu tráví uprostřed.
Než je schopná odpovědět, divadlem se rozezní krákorání krkavce stále usazeného na balkoně, odkud zvědavě sleduje události před sebou.
„Okamžik, prosím,“ řekne Celia. Zvedne ruku a udělá lehký posunek směrem ke krkavci. Ten na to odpoví dalším zakrákáním, roztáhne mohutná křídla, rozletí se, snáší se k jevišti a nabírá přitom velkou rychlost. Pak střelhbitě klesne a jako šipka míří dolů, nalétne přímo na Celii a nezaváhá ani nezpomalí, když už jeviště dosáhne, ale blíží se a plnou rychlost neztrácí. Chandresh polekaně uskočí a téměř přepadne přes Marca, protože krkavec narazí do Celie v přívalu peří.
A pak je pryč. Nezbude po něm jediné peříčko a Celia na sobě znovu má černý kabátek s balonovými rukávy, už zapnutý na knoflíky na černobílých šatech.
„Je dokonalá,“ poznamená Chandresh a vytáhne si při tom z kapsy doutník. „Naprosto dokonalá.“
„Ano, pane,“ řekne Marco za ním a poznámkový blok v ruce se mu trochu roztřese.
VSTUPTE DO Cirque des Reves


Cirkus snů je zahalen tajemstvím, otevírá pouze v noci, nikdo neví, kdy a kam přijede, a který den zase zmizí s příchodem úsvitu. Přesto jeho příjezd rychle vyvolá pozornost a už při západu slunce před jeho branou stojí davy zvědavců. Nejdete tam vše nečekané a iluze slouží nejen k tomu, aby vás oklamaly, ale i ochránily...
Postavy


V této knize vnímám postavy, tak trochu okrajově, jelikož je pro mě hlavním dějištěm cirkus a tajemství, které ho obklopují. Přesto zde ale mají postavy svůj účel.
Hlavní dvojicí jsou dva kouzelníci: Celie a Marco. Příběh ale začíná s dvojicí nadutách kouzelníků, kteří se pouští do "hry". Každý si vybere učedníka, jeden z nich dceru Celii, která má nadání v krvi. Druhý z nich si najde sirotka Marca, který se vše rychle učí. Dějištěm se stává noční cirkus. Nikdo ale netuší, kdy hra skončí a jakým způsobem bude vybrán vítěz a dokonce ani netuší, co je čeká pokud prohrají...
Hodnocení


Briliantně napsaný příběh, který je obalen vrstvami tajemných pavučin. Dokonalá pohádka pro dospělé či dospívající.
Jakmile začněte číst, nemůžete se odtrhnout díky strhující atmosféře, která je ještě umocněna tím, že se cirkus otevírá pouze v noci a navíc cestuje po světě. Takže čtenáři navštíví více míst. Navíc vás uchvátí tragický milostný příběh i krutost osudu. Příběh plný kouzel a fantazie, který by si měl každý přečíst!