Nový měsíc
by Stephenie Meyer
originální název: New moon
díl: druhý
žánr: fantasy, young adult, vampires
nakladatelství: Egmont
počet stran: 464
vydání v ČR: 2006

Statisíce čtenářů na celém světě uchvátil bestseller Stephenie Meyerové Stmívání. V pokračování nazvaném Nový měsíc autorka dodává další neodolatelnou kombinaci milostného příběhu a napětí s fantastickou zápletkou. Tato vášnivá, strhující a hluboce dojemná upírská milostná sága míří k literární nesmrtelnosti. Pro Bellu Swanovou je jedna věc důležitější než sám život: Edward Cullen. Ale zamilovat se do upíra je daleko nebezpečnější, než si Bella dovede vůbec představit. Zejména když se seznámí s rodinou, jejíž příslušníci se mohou změnit ve vlkodlaky, nesmiřitelné zabijáky upírů.
úryvek z knihy
"Bello! Nemůžeš přece jít do baru!" zasyčela.
"Já nejdu dovnitř," odpověděla jsem nepřítomně a setřásla její ruku. "Jenom se chci na něco podívat..."
"Zbláznila ses?" zašeptala. "Jsi snad sebevrah?" Ta otázka mě zaujala. Podívala jsem se na ni. "Ne, nejsem," hájila jsem se honem. Byla to pravda. Nebyla jsem sebevrah. Ani zpočátku, kdyby mi smrt bezpochyby přinesla úlevu, jsem o tom neuvažovala. Dlužila jsem Charliemu příliš mnoho. Cítila jsem se příliš zodpovědná za Renée. To bych jim nemohla udělat.
A slíbila jsem, že neudělám nic hloupého nebo nezodpovědného. Díky všem těmto důvodům jsem stále ještě dýchala.
Když jsem si vzpomněla na ten slib, pocítila jsem hryzání svědomí, ale to, co jsem právě teď dělala, se doopravdy nemohla počítat. Nebylo to, jako kdybych si podřezala žíly.
Jess měla vykulené oči a otevřenou pusu. Její otázka o sebevraždě byla řečnická, ale to jsem si uvědomila příliš pozdě.
"Běž se najíst," pobízela jsem ji a mávla rukou směrem k restauraci. Nelíbilo se mi, jak se na mě dívá. "Za chviličku tě dohoním."
Otočila jsem se od ní zpátky k mužům, kteří si nás měřili pobavenými, zvědavými pohledy.
"Bello, okamžitě toho nech!"
Svaly mi na místě ztuhly a já jsem zůstala stát jako přikovaná. Protože to nebyl Jessičin hlas, který mě teď káral. Byl to rozzuřený hlas, povědomý hlas, krásný hlas - hebký jako samet, i když byl zlostný.
Byl to jeho hlas - dávala jsem si mimořádně velký pozor, abych v duchu nevyslovila jeho jméno - a mě překvapilo, že mě jeho zvuk nesrazil na kolena, že se nesvíjím na chodníku v mukách nad jeho ztrátou. Ale žádnou bolest jsem necítil, vůbec žádnou.
Kniha
Tenhle díl mám z celé série nejraději. Netočí se totiž jen kolem Edwarda- nj, já vím, že tam pořád jakoby je, ale stejně... A pozitivní je i to, že se Edwardovi objevuje opravdová konkurence, i když si to Bella nepřipouští. Jacob se v prvním díle jen mihnul, ale tady už má důležitou roli. Co se mi ale na knize líbí nejvíc je to, jak je Bella smutná, vždyť ona v podstatě šílí- slyší Edwarda, i když tam není. Nevíc je tu opět zákeřná Viktoria, kterou mám docela ráda xD
Co se mi dost líbilo, byl začátek, když se Belle zdál sen, že je stará, přece jen je důležité umět si to představit, když máte vztah s upírem...
Film
U druhého filmu jsem ještě pořád doufala, že to bude třeba lepší než ten první film. Opravdu jsem si to přála, protože jak už jsem řekla, mám tenhle díl ráda. Bohužel to dopadlo skoro stejně jako u prvního filmu, i když tam asi určité zlepšení bylo.
Největší a nejlepší zážitek mám ale z něčeho jiného. S kamarádkou jsme na Novém měsíci byly v kině a před námi seděl nějaký starší pán s přítelkyní a vždycky dostal záchvat smíchu v takových situacích, kdy to mělo být smutné. S kamarádkou už jsme se ke konci filmu smáli s ním. Škoda jen, že ho neznáme, protože s ním bych klidně šla i na Breaking dawn, už jen kvůli tomu, abych se zasmála xD
Hodnocení

Jak už jsem řekla, mě se tehle díl zamlouval nejvíc. Není to tím, že bych nějak zbožňovala Jacoba, ale tenle díl je od odstatních jiný, právš kvůli tomu, že Edward opustil Bellu, což by pro ni mohla být lekce. Bohužel to není taková postava a ona se prostě zhroutí, což je ale taky zajímavý :D