Poison Study
by Maria V. Snyder
Díl: první
žánr: fantasy, magic
nakladatelství: Luna
počet stran: 416
datum vydání:
Stejně jako smrtící jedy vyhledají nešťastnou ochutnávačku Yelenu v Mariině V. Snyderovém debutovém románu, Poison Study je silně přesvědčivá romantická fantasy, která se čtenářům dostane pod kůži,napadne jejich krevní oběh a uchvátí jejich city.

Yelena, obviněná z vraždy syna mocného generála, čeká na popravu. Ale když už jí zbývá jen pár hodin je jí nabídnuta neuvěřitelná milost- a souhlasí s tím, aby se stala novým ochutnávačem jídla velitele Ambrose, vojenského vůdce Ixie. Žít v paláci ajíst ot nejlepší jídlo je pro Yelenu obrovská změna, poslední rok strávila zavřená v žaláři zamořeném krysami, kde jedla kaši. Brzy si ale uvědomí, že by měla jiné obavy než z otráveného jídla. Generál, jehož syn byl zavražděn Yeleně přislíbil krvavou pomstu a všichni sluhové velitele se na ni dívají jako na nedůvěrihodnou kriminálnici. Čím déle zůstává naživu, tím začíná lépe chápat své vlastní matoucí schopnosti - to vše bude zatěžkávací zkouškou, když rebelové plánují spiknutí, díky kterému chtějí převzít kontrolu nad Ixií.

Zatímco mnoho romány, kde je více žánrů se zdají neúmyslně zeslabovat literárně zapojené pole působnosti, Poison Study je objí, jak strhující romancí tak i podmanivou fantasy. Bohatě historická a živě popsaná říši, kterou Snyder vytvořila je zcela přesvědčivá a dost velká na to, aby zvládla (doufejme) mnoho dalších románů s Yelenou, tajemnou hrdinkou s tolika tajemstvími, která jsou slibná.

překlad anotace z goodreads.com

citace

"But you’ve slipped under my skin, invaded my blood and seized my heart.”
“That sounds more like a poison than a person,” was all I could say. His confession had both shocked and thrilled me.
“Exactly,” Valek replied. “You have poisoned me."

Ocitnete se jinde
Příběh se odehrává v jiné zemi Ixii. Je to historický příběh, který se odehrává převážně na hradě, kde je Yelena jako ochutnavačka. Myslím, že se vám bude moc líbit, jak je příběh vyprávěný a užijete si objevování Ixie a historii postav.
Postavy

Yelena je devatenáctiletá dívka, která unikla smrti. Nikdy neměla jednoduchý život, naopak to vypadá, jako by se proti ní všechno spiklo. Ze začátku si všechno nechá líbit, ale postupně se jí zvedá sebevědomí. Touží po normálním životě, ale zatím na ni číhá tolik nebezpečí, že je to představa pohádková. Hodně lidí ji nemá rádo a byla už víckrát napadena a proto se začne učit sebeobranu. S tím jí budou pomáhat dva velice sympatičtí chlapíci Ari a Janco. Oba si jistě oblíbíte a budete mít rádi scény, kde se objevují.
Valek je oddaný velitelovi Ambrosovi. Zabil bývalého krále a hodně lidí se ho bojí. Je to dokonalý zvěd a až do té doby, než se objevila Yelena se o nikoho nezajímal.
Hodnocení
U téhle knihy vám můžu slíbit, že se nebudete nudit. Od začátku až do konce je příběh napínavý a vy pořád čtete dál a dál a teprve na konci si vydechnete :D Musím říct, že jsem si tuhle knihu téměř okamžitě zamilovala a jsem opravdu ráda, že jsem si ji přečetla. Příběh je originální a nepřípomínal mi vůbec žádnou knihu, což je opravdu velice příjemná změna.
Tuhle knihu si rozhodně musíte přečíst!

Knižní trailer: