Hunger Games: Vražedná pomsta
by Suzanne Collins
originální název: Catching Fire
Díl: druhý
žánr: fantasy, dystopie
nakladatelství: Fragment
počet stran: 328
datum vydání: 2010/10
Jste hladoví po dalším strhujícím čtení? Napínavý příběh dobrodružství, útlaku a romantiky pokračuje! Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných. Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?
ůryvek
"Mohli bychom zkusit být alespoň přátelé," říká.
Všichni moji přátelé sice patrně brzy skončí v rakvi, ale odmítnutím Peetu nezachráním. "Dobře," přikyvuji. Jeho nabídka mi zlepšuje náladu. Už si nepřipadám tak na dně. Bylo by prima, kdyby s tím za mnou přišel dřív, než jsem se dozvěděla, že prezident Snow má jiné plány a pouhé přátelství už pro nás nepřichází v úvahu. V každém případě jsem ale ráda, že spolu zase mluvíme.
"Takže co se děje?" ptá se.
Nemohu mu to říct. Vytrhuji trs plevele.
"Začneme s něčím jednodušším. Není zvláštní, že vím, že bys riskovala svůj život, abys zachránila ten můj..., ale nevím jaká je tvoje nejoblíbenější barva?" říká.
Musím se usmát. "Zelená. Co tvoje?"
"Oranžová," odpovídá.
"Oranžová? Jako Cetkiina paruka?" divím se.
"Trochu tlumenější," vysvětluje. "Spíš jako...západ slunce."
Žili šťastně až do smrti? Tak to asi zrovna ne!
Na konci prvního dílu sice Katniss a Peeta vyhráli a stali se výherci hladových her. v tomhle světě jste si ale přece nemohli myslet, že jim to jen tak projde. Prezident Snow nemá zrovna nejlepší náladu a jejich chování bere jako akt vzpoury. Hlavně Katniss se tak dostává do nepěkné situace a musí se chovat tak jak to od ní Kapitol a prezident Snow očekávají.

Blíží se 75. Hladové hry, třetí Čtvrtohry, což měli být speciální hry, kde se měli Katniss a Peeta stát trenery. Tady ale není nic jednoduché a takové jakbyste očekávali. A tak nás po proběhnutí turné vítězů po všech krajích Panemu, čeká nemilé překvapení.
Reakce na Hunger Games
„Se skutečně trojrozměrnými postavami je to jedinečný příběh dobrodružství, politického útlaku a romantiky.“

Francisca Goldsmith, Starred Booklist Review. 1. září 2008

Stephen King k prvnímu dílu řekl, že tato kniha pro něj byla drogou a nemohl se od ní odtrhnout. Stephenii Mayerovou naprosto pohltila. V žebříčku bestsellerů se kniha udržela přes 100 týdnů, co víc ještě dodat. Snad jen to, že kniha je opravdu originál.

Kdo ale knihu kritizuje jsou rodiče. Podle nich se totiž v téhle knižní řadě příliš objevuje objevuje násilí a příběh je krutý a nelítostný.


Knihu jsem četla i v originále a s překladem do češtiny jsem spokojená stejně jako u prvního dílu.
Postavy
Katniss se od prvního dílu změnila a stala se z ní tvrdá holka. V průběhu děje si ji čtenář oblíbí více než v prvním díle. Já ji mám ale ráda hned od začátku, i když přiznávám, že se tady jeví mnohem sympatičtěji :) Jsem spokojená, jak se její postava vyvíjí.
Peeta je opět hodný hoch. A vše bere s takovým klidem, až je to zarážející.
Gale (neboli Hurikán) se objevil už v prvním díle, nicméně je tady více znát jeho osoba, i když není zrovna na scéně. Protože Katniss se jaksi zasekla a neví, jestli ho má ráda jako kamaráda nebo by chtěla něco víc. Mě v zásadě vůbec nevadí a myslím, že výborně zapadá do děje...
O Haymitchovi se chci jen zmínit, je totiž stále stejný. Ale dozvíme se o jeho historii v Hladových hrách a pochopímě, proč se z něj stal opilec. Celkově je to velice zajímavá postava, u které nevíte co čekat.
Opět se to tu hemží vedlejšími postavami a některé tady dostávají i větší prostor než v předešlém díle. Seznámíme se s prezidentem Snowem a taky se toho více dozvíme o Prim a matce Katniss.
Finnick je sice vedlejší postava, ale myslím, že je více výrazný a zajímavý než některé další postavy. Ze začátku si o něm Katniss udělá svůj obrázek, ale nakonec zjistí, že jeho život je úplně jiný a za maskou hezouna se skrývá někdo jiný.
Další postavou, která mě oslovila jeCinna, kterého jsem měla ráda už v prvním díle a ve druhém jsem si ho oblíbila ještě víc.
Hodnocení
I druhému dílu se podařilo naplnit má očekávání. Opět to byl briliantní příběh a musím přiznat, že tento díl je mým nejoblíbenějším z celé série. Knihu jsem opět nedokázala ani na moment odložit, po celou dobu jsem byla napnutá jako struna a netrpělivě očekávala, co se stane na konci. Konec tohoto dílu byl napsaný velmi dobře a nalákal mě i k dalšímu dílu.
Ani po dočtení ale nejsem v klidu a stále si musím přehrávat různé momenty. Moje velice oblíbená scéna je na pláži mezi Katniss a Peetou, kde je podle mě nejlépe zachycen jejich vztah.