Rozbřesk
by Stephenie Meyer
originální název: Breaking dawn
díl: čtvrtý
žánr: fantasy, young adult, vampires
nakladatelství: Egmont
počet stran: 604
vydání v ČR: 2009

Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swanovou splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně propletá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlákna Bellina života objevená ve STMÍVÁNÍ a poté roztřepená a potrhaná v NOVÉM MĚSÍCI a ZATMĚNÍ zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady?
úryvek z knihy
Podařilo se mi dosáhnout svého cíle, benzínové pumpy. Kdybych nejezdila na páru, vůbec bych do města nejela. V těchto dnech jsem se obešla bez spousty věcí, jako například tkaniček do bot, abych se vyhnula času strávenému na veřejnosti.
Pohybujíc se jako na závodech jsem otevřela poklop, sundala víčko, přiložila kartu a vsunula hadici do nádrže během několika vteřin. Samozřejmě jsem nemohla udělat nic pro to, aby se urychlilo i samotné čerpání. Čísla naskakovala neuvěřitelně pomalu, skoro jako by to dělala jen proto, aby mě naštvala.
Venku nebylo slunečno - typický deštivý den v městečku Forks ve státě Washinkton - ale přesto jsem se cítila, jako by na mě byl namířený reflektor strhávající pozornost na jemný prsten na mé levé ruce. V časech jako tenhle, když jsem cítila pohledy na svých zádech, to bylo, jako by ten prsten blikal jako neonová světla: Podívej se na mě, podívej se na mě.
Bylo hloupé být v takových rozpacích a já jsem to věděla. Kromě mého otce a matky, záleželo vůbec na tom, co lidé říkají o mém zasnoubení? O mém autě? O mém záhadném přijetí na universitní kolej? O mé zářivé černé kreditní kartě, kterou jsem teď v zadní kapse cítila, jako by byla rozpálená do ruda?
"Jo, kdo se stará o to, co kdo říká?" zamumlala jsem sotva slyšitelně.
Kniha
Tehle díl se mi líbí z celé série nejmíň. Zajímavé je určitě to, že kniha tentokrát není psaná jen z pohledu Belly, ale také Jacoba. Což čtení sice trochu oživuje, ale nestačí to.
Nejhorší je ale na téhle knize to, že si stačí přečíst prolog a už víte, jak to dopadne- no vlastně ani ten prolog číst nemusíte, stačí vám konec Zatmění.
Hodnocení

Nemám ráda, když se postavy dočkají sladkého konce: šťastně až do smrti a přitom pro to skoro nic neudělají. To je pak tak nereálný, že mě to vytrhuje ze čtení a já přemýšlím nad tím, jak je to neskutečný a jak mě to štve.
Nakonec bych snad už jen řekla, že ukončení série pro mě bylo velkým zklamáním, ale očekávala jsem to. Taky předpokládám, že hodně čtenářek se s koncem spokojí, jelikož Edward je podle nich nej nej...