Smrtící nahota
by J. D. Robb
originální název: Naked in Death
díl: první
žánr: detektivka, sci-fi, romantika, adult
nakladatelství: Columbus
počet stran: 232

Eva Dallasová je poručíkem newyorské policie a jako jedna z nejlepších je pověřena vyšetřováním série vražd prostitutek. Zdá se, že v pozadí těchto vražd stojí někdo mocný...
Eva toho během deseti let služby u policie už zažila hodně, a tak dobře ví, že to, zda přežije, závisí především na jejích instinktech. Přes varování, aby si nic nezačínala s irským miliardářem Roarkem, jedním z podezřelých v tomto případu, se řítí právě do jeho náruče. Touha a vášeň mají svá pravidla, a tak záleží jen na Evě, zda nakonec stane po boku muže, o němž neví nic s výjimkou toho, že neskonale prahne po jeho doteku, touží, aniž by si to zpočátku uvědomovala, svěřit se mu se vším a zbavit se tak své noční můry - vzpomínky na svou minulost.
úryvek z knihy

...Poněkud stranou od rodiny byla Anna DeBlassová, senátorova manželka.
Netřásla se a neplakala. Eva ji neviděla ani jednou pohlédnout na rakev, kde ležela její jediná vnučka.
Pak tam byli další. Elizabethini rodiče byli spolu, drželi se za ruce a nepokrytě plakali. Bratranci a sestřenice, přátelé a známí se zdravili očima a nevěřícně se rozhlíželi. Prezident za sebe poslal jednoho ze svých poradců, a v kostele tak bylo víc politiků než v senátní jídelně.
Třebaže tam bylo jistě víc než sto lidí, Eva nemohla přehlédnout Roarkea. Byl tam sám. V hloučku s ním stáli další lidé, ale jeho osob-nost mezi nimi vynikala. Mohl by být třeba uprostřed dalšího tisíce lidí, a přesto by se mezi nimi vyděloval.
Jeho nápadný obličej nedával najevo žádné emoce. Nezračila se v něm vina, zármutek ani zájem.
Jako kdyby sledoval nějakou mírně podřadnou hru. Eva si nedoká-zala představit výstižnější popis pohřbu.
Několik hlav se po něm otočilo a rychle si jej prohlédlo; v případě jedné atraktivní brunety se rozhodně jednalo o víc než jen o stydlivý flirt. Roarke reagoval na obojí stejně: Ignoroval to.
Na první pohled by jej považovala za chladného, necitelného člově-ka, který se obrnil proti všem a všemu. Ale musel v něm být nějaký žár. Dostat se tak mladý tak vysoko, to vyžadovalo rozhodně víc než jenom sebekázeň a inteligenci. Musí být alespoň ctižádostivý, pomys-lela se Eva, ctižádost je účinný hnací motor.
Dlouho se díval přímo vpřed a pak znenadání otočil hlavu, podíval se o pět řad dozadu přes uličku a střetl se s Evinýma očima.
Překvapení ji donutilo vzchopit se a nenechat se v tomto náhlém a nečekaném měření sil vyvést z míry. Přinutila se vydržet a neuhnout pohledem. Celou dlouhou minutu stáli a upřeně se na sebe dívali. Po-tom se truchlící dali do pohybu a zakryli jim výhled.
Když Eva ustoupila do postranní lodi, aby jej znovu našla, byl pryč.
Vítejte v roce 2058

Série Smrtící začíná v roce 2058. Poté co vypukla válka o několik desetiletí dřívěji, známá jako Městské války, která způsobila zmatek na celém světě a vedla k rozsáhlé destrukci a smrti, se města zaměřila na obnovu a revitalizaci. Řada středisek a letovisek existuje mimo planetu, kde také najdeme vězení. Na planetě jsou ulice plné aut jak na zemi, tak i ve vzduchu, díky tomu, že je u aut možné přepínat mezi řízením a vznášením. V této době už se také vyvinuli špičkové technologie, jako je například AutoChef, který vaří jídla a kávu. Dále tu máme rozvinutější videotelefony, které se používají pro komunikaci, přenášení dat a uchovávání informací.
Děj se odehrává v New Yorku, což mi přijde docela vhodné, vzhledem k tomu, jaká je tam kriminalita i v dnešní době.
Detektivky, které nikdy nekončí
Série Smrtící má v orignále už přes 30 dílů a tak se zatím nezdá, že by J.D. Robb měla v plánu tuhle sérii ukončit. V češtině vyšlo něco přes 20 dílů a teď nově vychází díly v nakladatelství Alpress. Co by ale mohlo být matoucí je to, že díly vydané v češtině nejdou popořadě, takže než začnete se čtením, ujistěte, že nečtete třeba 26 díl, když jste ještě nečetli ani 20.
Pod pseudonymem J.D. Robb se ve skutečnosti skrývá spisovatelka Nora Roberts, kterou může znát jako autorku mnoha románů.
Knihy patří do adult literatury, objevuje se tu sex a taky vraždy, tudíž bych tuhle sérii nedoporučovala mladším čtenářům.
Postavy
Poručík Eva Dallasová pracuje jako detektiv NYPSD (Newyorská policie a bezpečnostní oddělení). Eva se spočátku její jako samotář. Měla kruté dětství, které si ani úplně nepamatuje. Je to silná, nezávislá žena, která žije jen pro svou kariéru- tedy alespoň do té doby, než potká Roarka ;) Její nejlepší kamarádka je Malvis, která je úplně jiná než Eva.
Roarke je sexy Ir, který patří mezi podezřelé v případě, na kterém Eva pracuje. Roarke měl stejně jako Eva složité dětství a z chudoby se vypracoval na nejbohatšího muže planety. Je zvyklý, že když něco chce, tak to taky dostane. Jeho nejbližším člověkem je Summerset, který je jeho sluha a který Roarka vychoval.
Hodnocení
Po pravdě řečeno musím říct, že když se mi tahle kniha dostala do ruky, tak jsem si říkala, že mě nejspíš nebude bavit. Hodně dlouhou dobu jsem ale nečetla detektivku ani thriller a tak jsem si řekla, že to zkusím. Nejdřív jsem totiž četla krátkou povídku o Evě a Roarkovi v knize Out of this World a za těch pár stránek jsem si tenhle pár tak oblíbila, že jsem si řekla, že si o nich musím přečíst víc. Ani nevíte, jak moc ráda jsem, že jsem knihu opravdu číst začala. Hned od začátku mě kniha bavila a na konci už jsem ji milovala!
Nejraději mám vztah Evy a Roarka, je prostě úžasné sledovat, jak spolu komunikují, hádají se a jak se jejich vztah postupně mění xD Pro mě jsou tyhle dva hlavním lákadlem celé série, mají mezi sebou úžasnou chemii. Tenhle díl mám zatím z celé série asi nejraději, ale uvítala bych pomalejší tempo v rozvoji vztahu Evy a Roarka, ale to je asi kvůli tomu, že mám tenhle pár tak ráda. Detektivky normálně vůbec nečtu, ale u téhle série jsem prostě musela uděla vyjímku.
Co mi přijde zajímavé je to, že mi vůbec nepřišlo zvláštní číst o New Yorku v roce 2058. Abyste mě pochopili, já nemám moc v lásce sci-fi, protože pak moc uvažuju o tom, jak je to reálné nebo není. V téhle knižní řadě mi ale přijde úplně přirozené číst o autech, které se vznáší a to, že jídlo mi udělá autochef. To, že si pravou kávu, čokoládu a další dobroty může dovolit jen někdo opravdu bohatý, jako je Roarke. Kniha je dle mého názoru napsaná velice sympaticky.
Pokud máte rádi silné ženské postavy, detektivky, nebo romanci, myslím, že pro vás bude tahle kniha ideální. Mně se moc líbí, co všechno autorka spojila dohromady. Celek totiž tvoří úchvatné čtení, od kterého se nebudete chtít odrhnout, protože celou dobu hádáte, kdo je vrah. Evu čekala pěkná řada překážek a mě strašně bavilo číst, jak se s nimi vypořádává- ani o akci tedy nebyla nouze.
A poslední co bych ráda dodala je jen to, abyste tuhle knihu zkusili! Věřím, že nebudete litovat :)