Stmívání
by Stephenie Meyer
originální název: Twilight
díl: první
žánr: fantasy, young adult, vampires
nakladatelství: Egmont
počet stran: 407
vydání v ČR: 2005

Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, ani Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím.
úryvek z knihy
Ve třech bodech jsem si byla jistá.
Zaprvé, Edwart je upír.
Zadruhé část jeho osobnosti - a já nevěděla,
Jak silná je to část - žízní po mé krvi.
A zatřetí, jsme do něho bezvýhradně a neovladatelně
zamilovaná.

Nikdy jsem moc nepřemýšlela nad tím, jak umřu - ačkoliv během posledních pár měsíců bych k tomu měla dostatek důvodů - ale i kdybych o tom přemýšlela, takhle bych si to nikdy nepředstavovala.
Zírala jsem bez dechu přes dlouhou místnost do tmavých očí lovce, který mi můj pohled přívětivě opětoval.
Bylo přece dobré zemřít, vyměnit svůj život za život člověka, kterého mám ráda. Dokonce šlechetné. To by mělo stát za uvážení.
Věděla jsem, že kdybych nikdy nepřijela do Forks, nemusela jsem teď čelit smrti. Ale i když jsem byla tak vyděšená, přesto jsem toho rozhodnutí nedokázala litovat. Když vám život nabízí sen naprosto za hranicemi vašich největších očekávání, není rozumné truchlit, když nadejde jeho konec.
Lovec se přátelsky usmál a pomalým krokem se přiblížil, aby mě zabil.
Poprvé v rukou
Už je to docela dávno (mě se to tak zdá), kdy jsem poprvé otevřela knihu Stmívání. Tenkrát jsem byla mladší a Stmívání nebylo módním trendem a ani se neřešil film a dokonce ještě nikdo nešílel z K. Stewart ani z R.Pattinsona xD Jo to bývávaly časy.
Když jsem poprvé dočetla Stmívání, byla jsem nadšená. Opravdu hodně moc, strašně se mi tenhle příběh líbil. Asi to bylo hlavně kvůli tomu, že jsem předtím vůbec nečetla young adult žánr, který (jak jsem zjistila) miluju. Bylo to prostě něco nového, takže jsem z toho byla takříkajíc na větvi :D Knihu jsem půjčovala všem možným kamarádkám, které byly taky okouzlené "tajemným" Edwardem.
Realita
Co jsem si tenkrát vůbec neuvědomovala bylo to, jak je kniha napsaná. No a ani jsem nijak moc nesoustředila na postavy (kromě Alice ;)), protože jsem knihu četla šíleným tempem. Tak mi uniklo hodně důležitých věcí- No a nebo je to prostě tím, že se můj pohled na Stmívání rapidně změnil. Teď už není kompliment, když nějakou knihu přirovnám ke Stmívání a nebo když řeknu, že se tahle postava chová jako Bella. Co teď vidím je to, jaká je Bella blbka- pardon, ale opravdu to tak vidím.
První trhlina v okouzlení se objevila, když jsem viděla film Stmívání. To bylo jako by mě někdo polil kýblem ledové vody. Já opravdu nemám nic proti (ale ani pro) hercům, co ve filmech hrají, ale myslím, že ty filmy jsou prostě úděsné! Co pro mě bylo ještě horší, bylo to, jak najednou všichni začali ten film chválit, holky z toho úplně zešíleli a já jsem klepala na čelo. Nikdy nepochopím, co viděli na R. Pattinsonovi- fakt ne! Už před filmem ze mě vyprchalo takové to nadšení, když dočtete nějakou knihu, která se vám strašně líbila a film mě jednoduše příšerně naštval!
Hodnocení

Hodnocení, které jsem se rozhodla knize dát, je z trochu jiné doby, teď už to vidím jinak a řekla bych, že jsem až příliš zaujatá.
Můj názor je ten, že knihu si určitě ještě hodně lidí zamiluje, ale moje doporučení zní: nedívejte se na filmové ztvárnění, pokud jste to už neviděli. Protože si myslím, že vám radost z knížky úplně zkazí.
Kniha je jinak psaná poměrně jednoduchou angličtinou, takže knihu nemusíte číst jen v češtině.