Trápení
by Richelle Mead
originální název: Succubus Blues
díl: první
žánr:+18; fantasy, adult, paranormal
nakladatelství: Domino
počet stran: 320
vydání v ČR: 2011

Sukuba je nadpřirozená bytost, která smí po libosti měnit podobu a jediným jejím úkolem je svádět. Zní to tak lákavě! Dívka může být, kým chce, její šatník je nevyčerpatelný a smrtelní muži by udělali cokoli pro její pouhý dotek. No, vlastně za to platí svou duší, ale proč zacházet do přílišných podrobností?
Avšak život Georginy Kincaidové, sukuby ze Seattlu, není ani zdaleka tak exotický. Pracuje v knihkupectví a její šéf je poměrně nesnesitelný uťáplý chlap. Nesmrtelní přátelé si z ní nepřestávají dělat legraci kvůli jedné její dávné proměně. A nejhorší ze všeho je to, že si nemůže vyjít na rande, aniž by z dotyčného muže nevysála život. Ona by přitom dala všechno na světě za to, kdyby se směla dotknout slavného a neodolatelně krásného spisovatele Setha Mortensena!
Snění o Sethovi však bude muset počkat, protože ve světě nadpřirozených bytostí se začíná dít cosi podivného… a velmi nebezpečného. Georgina se proti vlastní vůli stává aktérkou souboje mezi dobrem a zlem…
úryvek z knihy
Podle statistik většina smrtelníků prodá svou duši kvůli jednomu z těchto pěti důvodů: sex, peníze, moc, pomsta a láska. V tomto pořadí.

Předpokládám tedy, že mě měli znovu ujistit, že jsem tu proto, abych pomáhala s číslem jedna. Jenže z celé té situace jsem měla dojem… ubohosti. A ode mě to je opravdu něco.

Možná už se jen nedokážu vcítit do lidí, pomyslela jsem si. Už je to tak dávno. Když jsem byla ještě panna, lidé si pořád mysleli, že dívku může přivést do jiného stavu i labuť.

Vedle mě stál rozložitý Hugh a trpělivě čekal, až mě přejde moje rezervovanost. S rukama v kapsách upnutých khaki kalhot se opíral o svůj lexus. „Nechápu, proč z toho děláš takovou vědu. Vždyť to děláš pořád.“

To nebyla tak docela pravda, ale oba jsme dobře věděli, jak to myslí. Ignorovala jsem ho a namísto toho jsem si začala okatě prohlížet okolí. Ne že by mi to zvedlo náladu. Předměstí mi vždycky připadala depresivní. Stejné domky. Dokonalé trávníky. Až moc aut SUV. Někde v dálce ve tmě nepřestával štěkat pes.

„Tohle nedělám,“ prohlásila jsem nakonec. „I já mám svoje meze.“

Hugh si odfrkl, čímž vyjádřil, co si o mých mezích myslí.

„Dobře, tak jestli se budeš cítit líp, neuvažuj o tom jako o zatracení. Ber to jako charitu.“

„Jako charitu?“

„Jasně.“

Přestože to byla netypická situace, s obchodnickou zdatností vytáhl svůj kapesní počítač. To by mě už nemělo překvapovat. Hugh je profesionální skřet a umí mistrně nalákat smrtelníky, aby prodali svou duši. Je expert na smlouvy a kličky v zákonech, což by mu mohl kterýkoli právník závidět.

Taky je to můj kamarád. Tak trochu to dodává nový význam pořekadlu, že vrána k vráně sedá…
Sukuba
Succubus (pl. succubi; též succuba, sukubus; z latinského succubare, „ležet vespod“) je ve středověké křesťanské mytologii druh démona - astrálního upíra, který svádí muže, zvláště pak mnichy, pohlavně se s nimi stýká a přitom je vyčerpává, někdy až k smrti. Působení succuba byla často připisována poluce.
Někdy je succubus označován jako ženský démon, ale tato interpretace není jednoznačná. Démoni jsou obecně považováni za bezpohlavní a i jméno succubus z „ležeti vespod“ zdůrazňuje, že démon pouze vystupuje v ženské roli při pohlavním styku.
Mužskou obdobou succuba je incubus, démon, který svádí ženy a souloží s nimi. Vzhledem k zmíněné bezpohlavnosti démonů je možné, aby tentýž démon vystupoval v různých situacích jako succubus i incubus.
zdroj: cs.wikipedia.org
Hlavní hrdinka
Spisovatelku Richelle Mead jistě znáte díky knižní sérii Vampýrská Akademie, díky níž se proslavila. Série Sukuba už tolik známá není, což je možná trochu škoda. Sukuba se od Vampýrské Akademie hodně liší, především je tu znát to, že Vampýrská Akademie je pro mládež, kdežto Sukuba pro dospělé. To je jasné už jen z anotace, protože Sukuba v této knize čerpá energii ze sexu. +18
Mně se líbí, že se Richelle Mead pustila i do něčeho jiného. (První kniha Sukuby vyšla dříve, než první kniha Vampýrské Akademie...) Hodně mě zaujalo téma knihy, nikdy jsem totiž nečetla jinou knihu, která by se témem sukuby zabývala. Dalším plusem této knihy je styl psaní. Richelle Mead píše velice čtivě a já mám vždy problém knihu od ní, jen na chviličku odložit.
Hlavní hrdinka

Georgina Kincaid mi tak trochu připomíná Rose z Vampýrské Akademie, i když je to samozřejmě jiná postava v jiném světě. Georgina je velice charismatická a každý muž po ní touží a ženy jí závidí. Dokáže si měnit tělo, oblečení i účes. To jsou samozřejmě výhody, Georgina je už ale na světě hodně dlouho a tak jí schází láska a touží po normálním vztahu. Georgina je zlá (nebo by taková alespoň měla být), ale po celou dobu s tím vnitřně bojuje- což je možná trochu otravný.
Seth je Georginým oblíbeným spisovatelem a jejich setkání neproběhne zrovna tak, jak by si Georgina přála. Dalším problém je to, že je Seth velice uzavřený, tichý, málomluvný a samotářský. Seth je úplným opakem Georginy.
Roman se zdá být okouzlující, ale mě přišel jako blbec :D Prostě si nemůžu pomoct...
Vedlejší postavy jsou úžasné, řekla bych, že ty si oblíbíte určitě. Máme tu anděla Cartera, arcidémona Jeroma (který je nadřízený Georginy), pak je tu skřet Hugh a vamíři Peter a Cody. Carter je trochu zvláštní postava, je to anděl, ale hodně často je ve společnosti démonů a vyhovuje mu to, na druhou stranu je ale jasně poznat, že je hodný.
Hodnocení

Tahle kniha sice nepatří k mým oblíbeným, ale stejně ji mám ráda a čtení jsem si užila. Zaujalo mě hlavně téma a styl psaní, který vás do knihy vtáhne.
Na druhou stranu si ale musíme přiznat, že někomu postava Georginy určitě nesedne a dále je tu také téma sukuby. Řekla bych, že by někdo mohl klidně říct, že je to kniha promiskuitní. Podle mě ale záleží na tom, z jakého úhlu se na knihu podíváte a jak vám sedne hlavní hrdinka i téma.
Georgina je velice živá, společenská postava a po celou dobu se nezastaví. Řeší svoje problémy a taky to, kdo v Seattlu vraždí.
Celkově bych to shrnula jako fajn knihu.