Váhání
by Maggie Stiefvater
originální název: Linger
série: The Wolves of Mercy Falls
díl: druhý
žánr: fantasy, vlci
nakladatelství: Argo
počet stran: 324
vydání v ČR: 2011

Druhá kniha série Vlci z Mercy Falls.

Touha...
Teď, když se Grace a Sam našli, musejí bojovat, aby mohli být spolu. Pro Sama to znamená zúčtovat se svou minulostí. Pro Grace vyhlížet budoucnost, která je čím dál nejistější.
Rezignace...
Do jejich příběhu nečekaně zasáhne nový vlk jménem Cole. Chlapec s temnou minulostí, který bojuje s vnitřními démony a snaží se přestat být člověkem a zůstat navždy vlkem bez paměti.
Váhání...
Sam si naopak stále nemůže zvyknout na to, že zůstává v lidské podobě. Tolik se bojí, aby nepřišel o své nové štěstí s Grace. Jenomže netuší, že v Grace, uvnitř jejího těla, roste hrozba, která je může o jejich štěstí připravit... Bude láska dost silná na to, aby se poprala s osudem? Můžeme vytěsnit za své mysli i těla to, kým opravdu jsme?
úryvek z knihy
GRACE

Toto je příběh chlapce, který býval vlkem, a dívky, která se stávala vlčicí.
Ještě před pár měsíci byl tím mytickým stvořením Sam. To on trpěl nemocí, kterou jsme neuměli vyléčit. To na jeho sbohem záleželo ze všeho nejvíc. To on měl tajuplné tělo, tělo tak zvláštní, úžasné a děsivé, že nad tím zůstával rozum stát.
Ale teď je jaro. Nadcházejí teplé dny a zbývající vlci se zanedlouho vykulí z vlčí srsti zpátky do lidského těla. Sam zůstává Samem, Cole zůstává Colem, jen já nevězím úplně pevně ve své kůži.
Vloni jsem si nepřála nic jiného. Měla jsem celou řadu důvodů proč se chtít začlenit do vlčí smečky, která žije v lesích za naším domem. Jenomže teď, místo abych já pozorovala vlky a čekala, až ke mně jeden z nich přijde, pozorují oni mě a čekají, až přijdu já za nimi.
Jejich oči, lidské oči ve vlčí lebce, mi připomínají vodu: jasně modrý odraz jarní oblohy, hnědý proud potoka přetékajícího deštěm, zelenou hladinu letního jezera rozkvetlou řasami, šeď řeky zalykající se sněhem. Dřív se na mě zpoza deštěm promáčených bříz upíraly jen Samovy žluté oči, kdežto teď na sobě cítím tíhu pohledů celé smečky. Tíhu vědění. Tíhu nevysloveného.
Když už znám tajemství téhle smečky, připadají mi vlci v ní podivně cizí. Krásní a lákaví, to ano, ale přece jen cizí. Za každým párem očí se skrývá neznámá lidská minulost. Sam je z nich jediný, koho jsem kdy doopravdy poznala, a teď ho mám vedle sebe. Přesně tak si to přeju, držet se s ním za ruku a cítit na krku jeho tvář.
Ale vlastní tělo mě zrazuje. Já sama začínám být to neznámé, to nepoznatelné.
Tohle je příběh o lásce. Nikdy dřív jsem netušila, že existuje tolik druhů lásky, nevěděla jsem, kolik nejrůznějších věcí jsou lidé schopni z lásky udělat.
Nevěděla jsem také, kolik existuje způsobů loučení.
Postavy
V prvním díle byly hlavní postavy dvě. V tomhle díle už jsou to čtyři hlavní postavy. Příběh Sama a Grace pokračuje dál, ale máme tu další dvojici postav. Isabel není novou postavou, objevovala se už v prvním díle. Neměla ale tolik prostoru jako je tomu v téhle knize. Isabel si vždy udržuje nadhled nad vším a i když jde do tuhého, chová se racionálně. Celkově je to asi zajímavější postava než Grace.
Cole je naopak zbrusu nová postava o které ze začátku nic nevíme. Je o něm zmínka v první knize, ale jinak o něm slyšíme poprvé. Beck ho přivedl z Kanady, kde byl na svém turné s kapelou Narkotika. měl už života po krk a uvažoval o sebevraždě, když potkal Becka. On sám o sobě tvrdí, že je pro ostatní nebezpečný a každému zničí život.
Sam a Grace jsou už nerozlučitelní a jejich láska se zdá nekonečná. Zádrhel je ale v tom, že si oba nechtějí připouštět jednu hodně důležitou věc.
Hodnocení
Ve druhém díle je vztah Grace a Sama na jiné úrovni než tomu bylo v prvním díle. Jsou si ještě bližší a nechtějí se od sebe odtrhnout. Proti jejich vztahu jsou ale Graceini rodiče, což je sice celkem ironie. Nikdy se o ní nezajímali a teď se jí cpou do života. Bohužel se jim ale úspěšně daří házat klacky pod nohy vztahu Sama a Grace.
Na konci prvního dílu se Sam stal člověkem. Ve druhém díle se s tím musí vyrovnát. Je šťastný, protože vždycky chtěl člověkem zůstat. Na druhou stranu se ale musí starat o vlky, které mu zde na starost nechal Beck. Pak jsou tu rodiče Grace, kteří jsou zásadně proti jeho vztahu k Grace. Řekla bych, že se do všeho Sam tak trochu zamotává a problémy se neřeší. Jakoby doufal, že se vše zlepší samo.
Musím přiznat, že kdyby se v knize neobjevil pohled Isabel a Cola, tak by kniha asi byla o něco horší. Naštěstí to ale Isabel i Cole zachraňují a kniha je díky nim zajímavější.
Líbí se mi, jak z knihy přímo cítit emoce postav. A stále miluju texty písní od Sama.
I s překladem jsem spokjená, jako tomu bylo u prvního dílu, Linger (Váhání) jsem nejprve četla v angličtině a až poté v češtině.
Jsem zvědavá, co spisovatelka vymyslela do posledního dílu téhle trilogie. Poslední kniha Forever v originále vychází už tento rok.

Krásné kresby jsou od chelsea-bee
Knižní trailer: