Hunger Games: Síla vzdoru
by Suzanne Collins
originální název: Mockingjay
Díl: třetí (poslední)
žánr: fantasy, dystopie
nakladatelství: Fragment
počet stran: 336
datum vydání: 2011/04
Suzanne Collinsová - Hunger Games: Plamen vzdoru Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být. Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí - s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce - reprodrozdem - bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.

úryvek
Přistupuje ke mně Cressida. "Je ti dobře?" Přikyvuji. Vytahuje kapesník a osušuje mi obličej. Co kdybychom zkusili krátký rozhovor?"
"Ano, to by mohlo pomoct." Zkřížím ruce na prsou, abych zamaskovala jejich třas. Hledím na Finnicka, který mi ukazuje vztyčený palec. Sám ale vypadá hodně rozechvěle.
Cressida se vrací za kamery. "Tak, Katniss. Přežila jsi bombardování Třináctého kraje. Jak bys to srovnala se svou zkušeností z osmičky?"
"Tentokrát jsme byli hluboko pod zemí, takže nehrozilo žádné opravdové nebezpečí. Třináctý kraj je v pořádku a stejně tak jsem..." Láme se mi hlas a z hrdla mi vychází jen kníknutí.
"Zkus tu větu znovu," vybízí mě Cressida. "Třináctý kraj je v pořádku a stejně tak jsem v pořádku i já."
Pokouším se nadechnout. "Třináctý kraj je v pořádku..." Ne, to nezní dobře.
Přísahám, že pořád cítím vůni těch růží.
"Katniss, jenom tuhle větu a pro dnešek končíme, slibuji," říká Cressida. "Třináctý kraj je v pořádku a stejně tak jsem v pořádku i já."
Dávám ruce dolů, abych se uvolnila, a opírám pěsti v bok. Pak je znovu spouštím. Ústa mi neskutečně rychle zalévají sliny a v hrdle cítím chuť zvratků. Polykám a otvírám ústa, abych ze sebe vypravila ten hloupý slogan a mohla se jít shovat do lesa. Místo toho se ale dávám do pláče.
Smrt
Smrt je velkou součástí celé série a tak nikoho nepřekvapí, že i posledním díle se stává vysoce důležitým prvkem.
Mě celkově zaujal nápad Suzanne už od prvního dílu. V zásadě se tady totiž objevuje to z čeho mám u lidstva velké obavy. Lidé jsou totiž nepoučitelní a tak mám pocit, že světové války nebudou nikdy patřit k minulosti. Co mi přijde taky znepokující je to, jak rychle jsou lidé znudění a jak se jim reality show snaží nabídnout něco neokoukaného a zajímavého, co udrží jejich pozornost. A tak by možná nebylo ani tak moc překvapující, kdyby se někdy v budoucnu znovu objevila nová forma gladiátorských her, kde by místo gladiátorů byli terosristé nebo sérioví vrazi. Možná si můžete říct, že je to absolutně nereálné, ale já bych proti tomu namítla: "Opravdu si myslíte, že se to nikdy nemůže stát? V dnešním světě, kde si už málo kdo uvědomuje hodnotu života?"


Knihu jsem četla i v originále a s překladem do češtiny jsem spokojená stejně jako u předešlých dílů.
Postavy
Katniss nám opět trochu více dospěla. Už se sebou nenechává smýkat ze strany na stranu, ale má svůj vlastní názor. Taky si uvědomuje hodně věcí a bere válku možná trochu jinak než by se dalo očekávat. A v neposlední řadě taky zjišťuje, jaké to je, když se na ní člověk nedívá s růžovými brýlemi, ale zkrze realitu.
Peeta v tomhle díle prodělá velkou a zásadní změnu, která ho pak celou dobu ovlivňuje. Je tu opět vidět, že je pravým hrdinou a tak ho jistě hodně ze čtenářů bude obdivovat.
Gale (neboli Hurikán) se nám vybrarví více než by se mi zamlouvalo. Na konci už ho opravdu nemám ráda!
Haymitch je tentokrát více sympatický a stejně jako ve druhém díle i tady zjišťujeme, že opravdu není špatný. A ráda bych ještě poznamenala, že se mi líbí jeho vztah ke Katniss.
Opět se to tu objevuje obrovské množství vedlejších postav, jak už bývá u téhle série zvykem.

Co se týče postav, chtěla bych ještě ocenit to, že se Suzanne Collins rozhodně nebojí naložit s jejich osudy, tak jak uzná za vhodné a tak jí nedělá problém některé postavy i zabít, což je z mého pohledu plus.
Hodnocení
Konec knižní série. Ze zakončení mívám vždy velké obavy, protože mám pocit, že hodně dnešních spisovatelů se snaží zalíbit čtenářům a podle toho pak napíší konec.
Musím ale přiznat, že u téhle série jsem se ani tak obávat nemusela.

Na konci téhle série jsem brečela, byla jsem dojatá a přemýšlela jsem o dnešním životě lidí, kteří vše berou jako samozřejmost. Tenhle konec totiž není jen tak ledajaký, stejně jako není obyčejná celá knižní řada Hunger Games.
Knihu jsem po celou dobu čtení ani na chvilku neodložila, prostě to nešlo, byla jsem k ní přilepená. Když jsem se dostala ke konci divila jsem se, že už tahle skvělá série končí. Ještě teď vzpomínám na epilog a poslední slova.
S jistotou můžu říct, že já na tuhle sérii nezapomenu a dávám si ji na poličku hned vedle Harryho Pottera. Sérii Hunger Games asi nedokážu přirovnat k žádné jiné řadě, na čemž je taky vidět, že je to originál. Poslední kniha Síla vzdoru perfektně zakončila napínavé Hladové hry a já jsem spokojená. Příběh mě velice oslovil a i po dočtení jsem nechtěla knihu odložit.
Uzavření této série bylo pro mě naprosto perfektní, nemohla bych si přát jiné...