Zář
by Alexandra Adornetto
originální název: Halo
díl: první
žánr: young adult, fantasy, angels
nakladatelství: Euromedia Group
počet stran: 400
vydání v ČR: 2011

Do poklidného přímořského městečka Tallow Beach nečekaně přijíždějí tajuplní sourozenci Gabriel, Ivy a Bethany Churchovi. Začnou studovat na střední škole a jejich objevení vzbudí mezi místními pořádný rozruch. Odkud se vzali? Kdo jsou jejich rodiče? Proč ve všem vynikají, aniž by vynaložili sebemenší námahu? Pro jejich tajnůstkářství a nadpozemskou krásu však existuje vysvětlení: Gabriel, Ivy a Beth jsou andělé, jejichž posláním je zachránit svět, jenž se ocitl na pokraji zkázy. Do jejich životů vstupuje Zlo v podobě bezohledného a krutého spolužáka, který zatouží po Beth. V děsivém dramatu, které následuje, andělé a člověk spojují své síly v zoufalém pokusu překonat dobrem ničivé síly temnoty a zachránit milovanou kamarádku.
úryvek

Náš příchod neproběhl úplně přesně podle plánu. Vzpomínám si, že už skoro svítalo, když jsme přistáli, protože ještě svítily pouliční lampy. Doufali jsme, že náš sestup projde bez povšimnutí, a skoro se nám to podařilo, nebýt jednoho třináctileté kluka, který rozvážel noviny.

Jel na kole s novinami svinutými do ruličky v igelitovém obalu. Bylo mlhavo a kluk měl na sobě mikinu s kapucí. Vypadalo to, že v duchu hraje takovou hru, kdy se snaží odhadnout, kde přesně mu každé noviny přistanou. Noviny s žuchnutím padaly na příjezdové cesty a verandy a kluk se sebejistě usmál pokaždé, když byl jeho odhad správný. Jack Russell teriér, který zaštěkal za jednou brankou, ho přiměl zvednout zrak a upozornil ho tak na náš příchod.
Vzhlédl právě včas, aby uviděl sestupovat z mraků sloup bílého světla. Pak se uprostřed silnice zjevily jako přízrak tři podivné postavy. Navzdory naší lidské podobě ho něco na nás vyděsilo- možná naše kůže, jež zářila jako měsíc, nebo volné cestovní oblečení, které bylo z toho divokého sestupu rozedrané na cáry. Možná ho zarazilo, jak si prohlížíme své nohy a ruce, jako kdybychom neměli ponětí, co si s nimi počít, nebo že se nám na vlasech srážela vodní pára. Ať byl důvod jakýkoli, kluk ztratil rovnováhu, stočil řidítka a sjel s kolem do příkopu. Vyškrábal se na nohy a pár vteřin stál jako opařený, zmítaný děsem i zvědavostí zároveň.
Zakázaná láska?
Kniha má poměrně jednoduchý děj, andělé přijdou na Zem, začnou chodit na do školy, Beth se zamiluje, i přesto že je to zakázané- tady bych ale dodala, že se její láska ke Xavierovi nakonec skoro vůbec neřeší... Objeví se Jake, který by měl s dějem trochu rozhýbat, ale stejně se toho moc nestane.

Kniha má nádhernou obálku- ale ta obálka je na téhle knize společně s koncem to nejlepší. Proto asi není překvapením, že její autorce bylo teprve 17, když knihu napsala.
Kniha je napsaná hodně citlivě a naivně.
Postavy
Postavy mě docela dost zklamaly, nenašla jsem si žádnou, která by mě nějak zaujala a všechny postavy bych shrnula jako normální.
Beth je ze sourozenců nejmladší anděl a díky tomu je taky nejlidštější a má lidi ráda. Mě připadala dost naivní a nijaká. Je pravda, že se o všechny zajímala, ale do světa lidí moc nezapadala (můj pocit), protože byla až moc hodná a neviděla zlo a zákeřnost lidí, chtěla jim všem pomáhat.
Gabriel je archanděl a tak už má lecos za sebou. Já bych ho označila za realistu, od lidí si drží odstup, což je podle mě dost pochopitelné, ale v knize bylo jeho srdce přirovnáno ke kameni. Gabriel mě v téhle knize zaujal asi nejvíc, bohužel mu ale autorka nedopřála moc prostoru.
Ivy má léčivé schopnosti a je milá, to je asi vše, co k ní můžu říct.
Jake je padlý anděl a patří tedy na stranu zla. Tak trochu jsem od něj očekávala větší výkon, když je ten zlý. Po pravdě řečeno mě nijak neohromil.
Xavier je hodný kluk a miluje Beth, dá se na něj spolehnout a je to romantik.
-> myslím, že z téhle charakteristy postav už si můžete udělat určitý obrázek o celé knize...
Hodnocení
Kniha se mi líbila, ale nebylo to nic extra, takový lepší průměr. S některými knihami, kde jsou hlavním námětem andělé mám trochu problémy, andělská témata zrovna moc nemusím, ale musím říct, že v téhle knize mi to nevadilo, což je pro mě velké plus.
Kniha začala být zajímavá až ke konci a já jsem dost zvědavá na další díl a doufám, že bude lepší.
Knihu bych doporučila mladším čtenářům, momentálně ji čte moje mladší sestra a je z ní nadšená :)

Knižní trailer: